2010 m. spalio 23 dieną Utenos kultūros centre įvyko pirmoji respublikinė Peterburgo armonikų šventė. Ją organizavo uteniškiai, etnomuzikologai Raimondas ir Rima Garsonai. Šis renginys, tai jų 15 prasmingų darbo metų rezultatas dalyvaujant instrumentologinėse ekspedicijose visoje Lietuvoje ir bendraujant su liaudies muzikantais.

Renginį vedė Vida Kairienė ir Arūnas Paškevičius. Maloniai kalbinami muzikantai pasakojo smagias ir įdomias istorijas apie Peterburgo armonikas, jų gamybą, įsigyjimą,meistrus, muzikavimą.

Respublikinėje Peterburgo armonikų šventėje dalyvavo 26 trijų kartų, daugiausia aukštaičiai armonikininkai, grojantys jau nuo XX a. pr. mūsų krašte gyvavusiu ir dar iki šių dienų išlikusiu intrumentu – dvieile ar trieile Peterburgo armonika.

Šis instrumentas stebina savo įdomia istorija. Šventėje Utenos krašto žmonės ir patys muzikantai pirmą kartą vienoje vietoje pamatė tiek daug Peterburgo armonikų pagamintų ir fabrike, ir įvairių aukštaičių meistrų dirbtuvėse. Nuo seno muzikantai ir klausytojai ypač žavisi šios armonikos savitu skambesiu, sudėtinga muzikavimo technika, repertuaru. Instrumentas paplitęs tik dalyje Lietuvos - mūsų krašte, tad ir muzikantai atvyko iš Anykščių, Kauno (muzikos mokyklos auklėtinis), Molėtų, Pakruojo (muzikantas įsigijo trieilę, nes sužavėjo instrumentas), Rokiškio, Širvintų, Utenos, Vilniaus ir Zarasų rajonų.

Koncerto metu šalia solinių numerių, duetų buvo pademonstruota ir mūsų kraštui tipiška kapelijos sudėtis ir instrumentai. Grojo tik tokios kapelijos, kurių sudėtyje yra Peterburgo armonika. Pasirodė trys uteniškių kolektyvai - „Griūčių kaimo muzikantai", Utenos muzikos mokyklos kapelija „Sietynas" ir „Muzikontai iš pa Utenas", bei zarasiškių - „Čir vir vyrai".

Džiugu, jog šventėje ypač puikiai pasirodė talentingi vyriausios kartos muzikavimo meistrai, improvizatoriai, gražiai muzikavo ir vidurinės kartos armonikininkai, smagiai ir viltingai nuteikė uteniškių jauniausios kartos muzikantų pasirodymas. Armonikininkams pritardamos liaudiška maniera griežė smuikininkės, skambėjo klarnetas, mandolina. Aktyviai talkino mažojo būgnelio tradicijos populiarintojai, puoselėtojai ir atgaivintojai. Pasirodė auganti muzikantų pamaina – Utenos muzikos mokyklos Rimos Garsonienės parengti 26 folkloro studijos ir kapelijos mokiniai – muzikantai ir šokėjai. Iš viso šventėje dalyvavo 58 muzikantai, skaičiuojant nuo vyriausio iki jauniausio įvairiais instrumentais grojusius.

Peterburgo armonikų šventė buvo puiki proga žmonėms pasidžiaugti įdomiu 100 – mečiu dumpliniu instrumentu, jo skambesiu, muzikavimo galimybėmis ir repertuaru. Žiūrovų gausa, akivaizdus Peterburgo armonikos instrumento vertinimas, žavėjimasis meistrišku muzikavimu, žiūrovus uždegantis muzikantų begalinis noras groti sukūrė puikią šventę. Džiugu, jog mūsų krašto instrumentinio muzikavimo tradicijos tęsiamos.

Šventės organizatorius - Utenos etninės kultūros centras, rėmėjai - Utenos rajono savivaldybė, Utenos kultūros centras, Utenos kraštotyros muziejus, informaciniai rėmėjai – Aukštaitijos TVR studija, Utenos apskrities žinios, Utenos diena, Utenis, radijo stotis IR 103,9 FM. Organizatoriai dėkingi visiems maloniai talkinusiems ir prisidėjusiems prie šventės.

R.Garsonas

 


stiklo galerija

projektas ART U2022 m.  Utenoje  vykusio  menininkų  projekto  ART‘U 2022 (Menas mieste-miestas mene) paskaitos apie garsias Utenos krašto asmenybes.

Paragauk sulos

Taurapilis

pokst bendruomene

Utenos radijas

Jurates Mitalienes logo

Dailininko Laimono Šmergelio svetainė

Giedriaus Mazuro keramikos st

 

 www.zygeiviuslenis.lt