2018 Miliu nas J Tolumos„Juozapas Miliūnas. Tolumos“  - albumas-katalogas. Sudarytoja Rita Mikučionytė, dizaineris Andrius Surgailis, spausdino UAB BALTO print. Leidinį finansavo Lietuvos kultūros taryba. 

Dailininkas JUOZAPAS MILIŪNAS (1933 m. rugpjūčio 11 d. – 2016 m. gegužės 9 d.) gimė Utenos apskrities Leliūnų valsč., Vereikių kaime. Mokėsi Leliūnų septynmetėje, vėliau Utenos vidurinėje mokykloje. 1963 m. baigė Vilniaus valstybiniio dailės instituto (dabar Vilniaus dailės akademija) tapybos fakultetą. JIš pradžių ketverius metus dirbo Vilniaus kuro aparatūros gamykloje dailininku. Nuo 1968 m. perėjo dirbti į Vilniaus keturmetę vaikų dailės mokyklą (dabar J. Vienožinskio dailės mokykla). Čia ir dirbo visą gyvenimą: mokytojavo, ilgus metus buvo šios mokyklos direktorius, išėjęs į pensiją mokė dailės privačiai.  Mirė Vilniuje 2016 m. Palaidotas Leliūnų kapinėse.
Pasak leidinio sudarytojos menotyrininkės R. Mikučionytės, „Knyga skirta tapytojo, dailės pedagogo Juozapo Miliūno (1933–2016) kūrybos palikimui atminti. Joje vos dešimtoji didžiulio Miliūnų šeimos archyvo dalis. Parinkdama dailininko, mūsų Mokytojo eilėraščius, tekstų fragmentus, paveikslų reprodukcijas, fotografijas, galvojau apie laiką ir amžinybę. Juozapas Miliūnas tapė šviesą, savo peizažuose subtiliausiais spalvų tonais pavaizduodamas jos kaitą. Tad šis albumas – lyg keturi metų laikai, kurie prasideda vasaros, o baigiasi pavasario vaizdais, simboliškai įprasminančiais tapytojo gimimo ir mirties metą. Kita vertus, labai svarbu buvo atskleisti Juozapo Miliūno tapybos įvairovę, braižo kaitą ir gamtos motyvo variacijas, pradedant realiais atvaizdais ir baigiant simboliniais vaizdiniais“.

Stepo Eitminaviciaus knyga Uzrasai sau ir kitiemsStepas Eitminavičius „Užrašai sau ir kitiems“:  esė apie vaikystę, rašančiojo jauseną, mokyklą. Leido leidykla „Utenos Indra“. 2018 m.

„Parašiau tokią knygutę „Užrašai sau ir kitiems“, tai joje didesnė dalis būtent skiriama vaikystės epizodams. Mano džiaugsmui, tada turėjau galimybę įsižiūrėti, įsiklausyti, pasidžiaugti gamta, kuri reiškė šalia esančius medžius – klevus, egles, beržus, šermukšnius, vieną guobą, lazdynus, vyšnias, serbentų, agrastų krūmus. Šalia daugybė augalų, kurie buvo labai greitai atpažįstami, šalia bitės, karvė, veršeliai, avys, kartais ir arklys... O daržas? O sodas? O gėlės? Ir į mano, vaiko, sąmonę jie visi įvairiais būdais įtekėdavo. Kas man dabar svarbu galvojant apie savo vaikystę? Kad anksti pabudo noras daug ką įsivaizduoti, fantazuoti. Tai turbūt noras kurti.“

Stepas Eitminavičus

Ištrauka iš knygos www.bernardinai.lt portale >>>

Utena siandienos istorijos atspindziai 2018Utena: šiandienos ir istorijos atspindžiai.  Fotoalbumas. Autorius Valentinas Juraitis. Puslapiai: 136. Leidėjas: Žemės trauka. 2018
Leidinys gimė bendromis leidyklų pastangomis: inicijavo ir atspausdino „Utenos Indra",  išleido VĮ „Žemės trauka". Fotoalbumo autorius ir sudarytojas žinomas fotomenininkas, žurnalistas Valentinas Juraitis, sukūręs ne vieną knygą apie Aukštaitijos kraštą, surengęs keletą fotoparodų Utenoje, Dusetose, Ignalinoje. Knygos tikslas - supažindinti visuomenę su turtingu Utenos miesto kultūriniu palikimu ir įvairialype šiandienos infrastruktūra. Leidinys pasakoja apie kažkada draustus istorijos puslapius, sovietmečiu nutylėtas asmenybes. Publikuojami iliustruoti pasakojimai apie brolius Antaną ir Motiejų Miškinius, istoriką Adolfą Šapoką, miesto burmistrą Juozą Bartašių, kardiologą, Nobelio Taikos premijos laureatą Bernardą Louną, poetą Alfonsą Nyką-Niliūną ir kitas žymias asmenybes, pradėjusias savo gyvenimo kelią Utenos krašte.

2018 Petras Panavas Trys broliai juodvarnPetras Panavas „Trys broliai, juodvarniais lakstantys“. Sakmė. Leidėjas: Utenos Indra, 2018.

Sakmė „Trys broliai, juodvarniais lakstantys“  - gražus atsigręžimas į uteniškių Miškinių gyvenimo labirintus. Kalbama įtaigiai, pasitelkiant dokumentiką bei meninę intuiciją. Atgyja svarbiausi istoriniai ir dvasiniai įvykiai, rodantys šios šeimos unikalumą.
Ar tai pasakojimas apie tris brolius?
Ne, taip nėra, kadangi labai sėkmingai primenamas istorinis kontekstas.
Pasirenkamas sakmės žanras leidžia Petrui Panavui, neretai gana netikėtai, praverti dar nevarstytus vartus į žinomus žinomų žmonių gyvenimus.
Ši knyga - tai meninis dokumentas ne tik apie Utenos kraštą, bet ir visą Lietuvą, atskleidžiantis priežasčių bei pasekmių derinį, menininko tragizmą, brolių bičiulystę.

Stepas Eitminavičius

Tapuolia pukas akyRegina Katinaitė-Lumpickienė „Tapuolia pūkas aky“. Eilėraščiai aukštaičių uteniškių tarme. Leidėjas: Kauko laiptai, 2018.

 

 

 

 

 

 

 

 

2018 Marguciu marginimas Aukstaitijoje IIOdetos Tumėnaitės-Bražėnienės knygos „Margučių marginimas Aukštaitijoje“ II papildytas leidimas. Knyga gausiai iliustruota. Joje plačiai pristatomos tradicinės lietuviškų margučių marginimo technikos: išrašymas karštu vašku ir skutinėjimas. Taip pat knygoje aprašyti ir šiuolaikiniai margučių marginimo būdai: puošimas karpiniais, šiaudais, floristika, tekstilė ir daug kitų. V3 Studija. Kaunas, 2018.

stiklo galerija

projektas ART U2022 m.  Utenoje  vykusio  menininkų  projekto  ART‘U 2022 (Menas mieste-miestas mene) paskaitos apie garsias Utenos krašto asmenybes.

Paragauk sulos

Taurapilis

pokst bendruomene

Utenos radijas

Jurates Mitalienes logo

Dailininko Laimono Šmergelio svetainė

Giedriaus Mazuro keramikos st

 

 www.zygeiviuslenis.lt