2024 m. balandžio 26 d. Linkmenų bibliotekoje vyko renginys skirtas nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei. Poezijos popietėje dalyvavo Utenos literatų klubo „Verdenė" nariai. Popietę pradėjo vyr. bibliotekininkė Danutė Daubarienė. Eiles skaitė ir apie save trumpai pasakojo verdeniečiai: Dalia Bubulienė, Zita Dičiuvienė, Arvydas Jurkaitis, Saulius Mikalajūnas, Aldona Pelanienė, Daiva Rimšienė ir Vytautas Rinkevičius. Muzikos garsais džiugino Vincas Kliukas ir Rita Dervinienė. 
Danutė Daubarienė padovanojo Utenos literatų klubo nariams po nuostabią poezijos knygą „Banguojantys žodžiai”. „Verdenės“ klubo pirmininkė Daiva Rimšienė padovanojo vyr. bibliotekininkei knygas su verdeniečių kūryba.
Vėliau renginio dalyviai buvo pakviesti aplankyti Plaktukų muziejų. Renginių organizatorė M. Alesionkienė papasakojo apie parodos eksponatus ir žmones, kurie susiję su muziejumi.

Daiva Rimšienė
Utenos literatų klubo „Verdenė” pirmininkė

2024 m. k ovo 26 d. Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su Utenos krašte kuriančiais menininkais, 2022 - 2023 metais gavusiais Utenos rajono savivaldybės stipendiją kultūros ir meno kūrėjams.
Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistė Regina Skomskienė pristatė visus menininkus, nuo 2022 metų gavusius Stipendiją kultūros ir meno kūrėjams ir jų kūrybinius projektus, supažindino su Utenos rajono savivaldybės stipendijos kultūros ir meno kūrėjams skyrimo tvarka, kuri buvo patvirtinta Utenos rajono savivaldybės tarybos 2022 m. kovo 24 d. sprendimu Nr. TS-66 „Dėl Utenos rajono savivaldybės stipendijos kultūros ir meno kūrėjams skyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Šios Stipendijos skyrimo tikslas – skatinti kultūros ir meno kūrėjų individualią kūrybinę veiklą ir profesinio meistriškumo tobulinimą.

2024 m. kovo 23 d. Kupiškyje vyko XIX Lietuvos mėgėjų teatro šventė „Tegyvuoja teatras“, skirta Tarptautinei teatro dienai paminėti. Šventės organizatoriai – Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Lietuvos mėgėjų teatro sąjunga. Lietuvos teatrinės kultūros puoselėjimui skirtas renginys kasmet rengiamas vis kitoje savivaldybėje, kur susirenka mėgėjų teatrai iš visų etnografinių regionų.
Kupiškio kultūros centre Lietuvos mėgėjų teatrų bendruomenės drauge paminėjo Tarptautinę teatro dieną. Šventėje buvo nominuoti ir pasveikinti ryškiausi 2023 m. Lietuvos vaikų ir jaunimo teatrų bei suaugusių mėgėjų teatrų kūrėjai. Jiems buvo įteikti Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir Lietuvos mėgėjų teatro sąjungos diplomai, o laureatams – „Tegyvuoja teatras“ statulėlės. Uteniškiams šioje šventėje atstovavo Utenos kultūros centro lėlių teatrai „Zuikis Puikis“ ir „Skruzdėlytė“ (režisierė Janina Baldauskienė) bei Utenos Kamerinio teatras (režisierius Šarūnas Kunickas).


Lietuvos mėgėjų teatro šventėje aktoriams, režisieriams ir scenografams buvo išdalintos 9 nominacijos. Nominacija „Ryškiausias moters vaidmuo“ buvo apdovanota Utenos Kamerinio teatro aktorė Justina Mandrijauskaitė už Natalijos Stepanovos vaidmenį spektaklyje A.Čechovo „Piršlybos“ (rež. Šarūnas Kunickas). Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir Lietuvos mėgėjų teatro sąjungos diplomas ir „Tegyvuoja teatras“ statulėlė už nuopelnus Lietuvos mėgėjų teatrui buvo įteikti Janinai Baldauskienei, ilgametei Utenos kultūros centro lėlių teatrų „Zuikis Puikis“ ir „Skruzdėlytė“ režisierei. Šis apdovanojimas J. Baldauskienei skirtas už ilgametį, kūrybingą darbą su mėgėjų teatru bei aukščiausius pasiekimus mėgėjų teatrų veikloje.

Nuotraukos - iš J. Baldauskienės ir J. Mandrijauskaitės asmeninių archyvų. Informaciją parengė Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistė Regina Skomskienė

3z2024 m. kovo 15 d. Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyko Zitos Mackevičienės knygos „Rytų Aukštaitijos tautinis kostiumas“ pristatymas. Vakaro metu buvo prisimintos ir apžvelgtos visos Zitos Mackevčienės  sudarytos knygos, kurių jau net 11. Didelis būrys Zitos kūrybos gerbėjų, šeimos narių, UTAU klausytojų, tautodailininkų, leidėjų atstovų prisiminė kartu padarytus kūrybinius darbus, bendrus projektus. Birbyne renginyje grojo Gediminas Kaušylas, dainavo sutartinių giedotojų grupė „Sėdauta“, kurios narė Elena Kiškienė pristatė aukštatišką tautinį kostiumą. Renginį moderavo Violeta Develienė.

2024 m. kovo 13 d. vyko apsakymų, romanų, fantastikos kūrinių autoriaus, Utenos literatų klubo „Verdenė“ nario Silvestro Rimgaudo Sinkaus knygos „Istorija pareinant į Lietuvą“ pristatymas Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje. Vakarą su muzika bei daina pradėjo Audronė Misiukaitė bei Renata Buzėnaitė. Knygos autorių pristatė Utenos literatų klubo „Verdenė“ pirmininkė Daiva Rimšienė.
Pasak autoriaus, knygos rašymas užtruko 20 metų. Naujoji Silvestro Rimgaudo Sinkaus knyga - istorinio žanro knyga - langas į praeitį. Šii knyga - galimybė išgirsti protėvių balsus, suprasti jų kovas, kelius, tikėjimą, raštą, tautosaką, siekius ir pamokas, kurias jie siekė mums paliko.
Ši knyga - lyg kelionė, kurios metu vyksta svarbūs įvykiai, nulemiantys Lietuvos istoriją. Daug dėmesio autorius skyrė Tauragnams. Pasakodamas apie knygos turinį, autorius perkėlė klausytojus per žemynus, jūras ir šimtmečius, kviesdamas apmąstyti žmogaus kelią bei pagalvoti apie tai, ką patys paliksime kitoms kartoms. 

Daiva Rimšienė

KOVA

2024 m. kovo 7 d. Lietuvos Respublikos Seimo II rūmų parodų galerijoje vyko uteniškės menininkės Jolitos Levčenkienės sukurto tapybos triptiko ,,Diena, pakeitusi istoriją“, vaizduojančio Žalgirio mūšį, pristatymas. Trijose įspūdingo dydžio triptiko dalyse „Žygis“, „Kova“, „Žiauri pabaiga“ autorė nutapė 1410 metais liepos 15 dieną vykusį Žalgirio mūšį tarp jungtinių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos karalystės pajėgų ir Kryžiuočių ordino karių.
Parodos pristatymo renginyje dalyvavo tapybos kūrinio „Diena, pakeitusi istoriją“ autorė, didelis būrys uteniškių, Seimo narių, menininkų. Triptiko autorę Jolitą Levčenkienę sveikino šios parodos iniciatorius LR Seimo narys Edmundas Pupinis. Renginyje dalyvavo ir savo mintimis apie autorės kūrybą pasidalino Seimo nariai: Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis, Užsienio reikalų komiteto narys Eugenijus Jovaiša, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė. Uteniškių vardu Jolitą Levčenkienę pasveikino Utenos rajono savivaldybės vicemerė Daiva Pečionė ir Kultūros skyriaus vedėja Jūratė Brasiūnienė. Gražius žodžius apie J. Levčenkienės sukurtą istorinį triptiką išsakė Utenos krašto garbės pilietis, dailininkas, Utenos kraštiečių klubo ,,Indraja“ prezidentas, profesorius Arvydas Šaltenis, dailininkas, profesorius Jonas Gudmonas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos vadovas Jonas Rudzinskas. Autorę pasveikino ir Lietuvos kariuomenės karininkas Donatas Mazurkevičius.

Po atidarymo2024-02 -20
Utenos rajono Vaikutėnų laisvalaikio centre įkurtuvės - atidaryta Odetos galerija. Drąsi svajonė turėti vietą, kurioje jauku kurti, gera susitikti, tapo realybe ir naujas kultūros židinys jau priima lankytojus. „Esu apdovanota Jūsų dėmesiu, linkėjimais, širdies šiluma ir staigmenomis. Nuoširdžiai dėkoju kiekvienam prisidėjusiam prie mano sielos šventės”– pristatydama galeriją ir eksponuojamas parodas, atidarymo šventėje svečiams kalbėjo sertifikuota tradicinių amatų meistrė, tautodailininkė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Menininkė yra surengusi per kelis šimtus personalinių parodų, dalyvavo gausybėje grupinių regioninių, respublikinių, pasaulinių tautodailės ekspozicijų Suomijoje, Japonijoje, Olandijoje, Niujorke, Majamyje ir Čikagoje (JAV), Marselyje ir Nicoje (Prancūzija), Turine, Paduvoje ir Florencijoje ( Italija ), Pekine ir Šanchajuje (Kinija), o taip pat Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Kipre, Ukrainoje, Atėnuose, Vokietijoje, Nyderlanduose ir kt.

427844618 704466691765126 7044494152412641228 n2024 m. vasario 24 d. Vyžuonų bibliotekoje vyko kraštiečio poeto Kęstučio Navako 60-ųjų gimimo metinių paminėjimas. Kęstutis Navakas gimė 1964 m. vasario 24 d. Šeimyniškiuose (Vyžuonų sen.), Utenos rajone, mirė 2020 m. vasario 16 d. Kaune. Poeto, eseisto, literatūros kritiko, vertėjo atminimui surengtas jaukus poezijos, muzikos be šokio renginys. Švenčiant poeto gimimo dieną, kraštiečiai susirinko paminėti jo atminimo, indėlio į lietuvių literatūrą ir kultūrą.
Renginyje dalyvavo Utenos literatų klubo „Verdenė“ nariai: R. Abukauskienė, B. Baravykienė, R. Katinaitė-Lumpickienė, I. Kepalaitė, M. Masalienė, S. Mikalajūnas, R. Stakėnienė, R. Šeikienė ir D. Rimšienė. Klubo poetai skaitė savo ir K. Navako eiles. Popietės dalyviai buvo sužavėti Navako poezijos, kuri peržengė laiką ir erdvę, kad paliestų visų susirinkusiųjų širdis. Kęstučio Navako eilėraščiai, persmelkti aistros ir įžvalgos, buvo aštrus priminimas apie literatūros galią įkvėpti, šviesti ir suvienyti žmoniją.
Renginyje prismintas ir poetas Justinas Marcinkevičius, kuris, kaip ir poetas Kęstutis Navakas, mirė vasario 16 d.
Pagarbos ir dėkingumo atmosferą papildė UKC Vyžuonų meno kolektyvas. Talentingų moterų ansamblis atliko melodingas dainas.

2024 01 Abukauskienes 22024 m. sausio 20 d. keliai ir širdys vedė į Kaniūkų biblioteką. Utenos literatų klubo „Verdenė“ narė Regina Abukauskienė surengė poezijos popietę „Su tavim dalinuos“. Tai buvo jubiliejinė poetės popietė, nes sausio 18 d. Reginai suėjo 70 metų.
Bibliotekoje buvo matyti gražiai sugulusios į lentynas poetės išleistos knygos ir kiti leidiniai, kuriuose publikuojami Reginos kūriniai. Taip pat vyko „Gero skonio“ klubo moterų skiautinių paroda, sukurta pagal R. Abukauskienės poeziją.
Skambėjo poezija bei kanklės. UKC Užpalių skyriaus kanklininkų ansamblis, vadovaujamas Jolitos Novikienės, užbūrė visus susirinkusius kanklių skambesiu bei dainomis. Dainose girdėjosi ir Kaniūkai...O kaip gi be jų?! Kaniūkų pradinėje mokykloje daug metų R. Abukauskienė dirbo mokytoja. Aprašė Kaniūkus knygoje „Kaniūkai“ (2007 m.). Daug padavimų, legendų sugulė į knygas.
Pasveikinti gerbiamos Reginos Abukauskienės atvyko daug žmonių, nes labai daug gyvenimų Regina yra palietusi savo širdimi, žodžiais, mokymu ar tiesiog buvimu šalia. Daug gražių prisiminimų pažėrė R. Abukauskienės klasiokai. Ir šmaikštumo, ir rimtumo, persipinusio su ašarom, tikrai būta...2024 01 Abukauskienes 1
Iš Utenos literatų klubo „Verdenė“ pasveikinti poetės Reginos atvyko klubo pirmininkė Daiva Rimšienė, klubo nariai Vytautas Ridikas bei Vytautas Rinkevičius. Didžiuojamės turėdami tokį šviesulį savo klube. Daug sveikatos, kūrybinių minčių linkime literatų klubo garbingai narei.

 Gimtine,
Skaniausia duona –
Tavo.
Tyriausias vanduo –
Tavo.
Gražiausi žmonės –
Tavo.
Galbūt todėl,
Kad tu mano!

(R. Abukauskienė)

 Utenos literatų klubo „Verdenė“ pirmininkė Daiva Rimšienė

AneliuteLietuvos liaudies meistrai kasmet kviečiami dalyvauti Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamame parodoje – konkurse „Aukso vainikas“. 2023 m. lapkričio 30 d. Antazavės dvare (Zarasų r.) vyko XIX-osios Utenos regiono konkursinės parodos „Aukso vainikas 2023“ uždarymas ir laureatų pagerbimo šventė. Parodoje buvo eksponuojama Zarasų, Ignalinos, Molėtų, Utenos rajonų ir Visagino savivaldybės tautodailininkų kūryba.
Į šventinį renginį atvykusius liaudies meno kūrėjus sveikino Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos pirmininkė Ramutė Kraujalienė, Utenos rajono savivaldybės vicemerė Daiva Pečionė, Kultūros centro Dusetų galerijos vadovas, dailininkas Alvydas Stauskas, Antazavės dvaro Kultūrinės veiklos koordinatorė, dailininkė Liliana Žutautienė, Zarasų krašto muziejaus atstovė, tautodailininkė Virginija Kazancevienė. Liaudiškomis dainomis ir kanklių skambesiu susirinkusius pradžiugino Zarasų kultūros centro folkloro ansamblis „Seluona“.

62023-ieji Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Aukštaitijos metais. Simboliška, kad metams baigiantis LR Seimo II rūmų parodų galerijoje eksponuojama Utenos krašto menininkų kūrybos paroda „Aukštaitijos žemė“. Parodos iniciatorius – LR Seimo narys Edmundas Pupinis, organizatoriai – Utenos kraštotyros muziejus ir Utenos meno mokykla. Parodoje dalyvauja: Danius Galiauskas, Gintaras Gesevičius, Aurelija Kairytė- Smolianskienė, Daiva Knyvaitė-Miškinienė, Giedrius Mazūras, Jūratė Mitalienė, Eugenijus Nalevaika, Regina Steponavičiūtė-Skomskienė, Laima Tubelytė-Kriukelienė, Kristina Šorienė, Povilas Šorys. Žiūrovams pristatomi uteniškių autorių tapybos, keramikos, metalo plastikos, tekstilės kūriniai.
2023 m. lapkričio 24 d. LR Seimo II rūmuose vyko parodos pristatymo renginys, kuriame dalyvavo būrys uteniškių, Seimo atstovų ir tą dieną Seime viešėję svečiai iš Užpalių krašto. Renginio metu skambėjo Utenos meno mokyklos mokytojų Audronės Misiukaitės ir Renatos Buzėnaitės fleita bei akordeonu atliekamos melodijos. Parodą ir renginio dalyvius pristatė LR Seimo kanceliarijos vyr. specialistė Asta Markevičienė.

TAIKA UTENAI 012023 m. spalio 19 d. Utenoje visuomenei buvo pristatyta skulptūrinė kompozicija „Šalom Utyan“ (Taika Utenai). Šis meno kūrinys skirtas ilgus šimtmečius mūsų mieste gyvenusių lietuvių ir žydų istorijai atminti, o jo atsiradimą inicijavo VšĮ Utenos turizmo informacijos centras. Skulptūros sukūrimą finansavo Utenos rajono savivaldybė.
Meninį atminties ženklą „Šalom Utyan“ 2023 m. sukūrė architektas Arūnas Želvys ir paveldo interpretatorė Karolina Želvė (studija „Paveldas kalba“). Rūdinto metalo kompozicija, kurioje dvi viena į kitą žvelgiančios figūros simbolizuoja ne tik apie iki Antrojo pasaulinio karo Utenoje gyvenusių lietuvių ir žydų sutarimą, bendravimą ir bendradarbiavimą, bet ir pačią Holokausto tragediją - ažūrinė žydų tautybės uteniškio figūra simbolizuoja žydų bendruomenės praradimą. Kūrinyje išpjaustytų raidžių tekstas - tai uteniškio Avraomo Chaito eilėraštis jidiš kalba ir šio eilėraščio vertimas į lietuvių kalbą, kurį išvertė jidiš literatūros tyrinėtoja, vertėja ir edukatorė Goda Volbikė.

2023 m.  rugsėjo 24 d. Utenos kameriniame teatre vyko Utenos literatų klubo „Verdenė“ jubiliejinis vakaras, skirtas klubo 40 metų veiklos sukakčiai.
Jubiliejaus proga išleista poezijos knyga „Aukštumų lyros“, iliustruota Odetos Bražėnienės linoraižiniais. Knygoje - 36 autorių kūryba. Knygos redaktorė Regina Katinaitė-Lumpickienė, išleido Utenos Indra.
Jubiliejinį renginį vedė Edita Grudzinskaitė ir Saulius Mikalajūnas. 
„Be praeities ateities nebūna. Verta paminėti ryškiausius verdeniečius, dalyvavusius klubo veiklos ištakose- Rapolas Šaltenis, Petras Panavas, Regina Katinaitė-Lumpickienė, Alma Eigerdienė, Algimantas Siaurusaitis, Mindaugas Stundžia, Leonora Buičenkienė, Audronė Misiukaitė, Stepas Eitminavičius, Antanas Gasperaitis, Rūta Mikulėnaitė-Jonuškienė, Arvydas Jurkaitis, Jonas Juodvalkis, Stanislovas Karanauskas, Alvydas Katinas, Vytautas Kaziela, Antanas Kibickas, Klemensas Kupriūnas, Vytautas Petronis, Edmundas Rinkevičius, Giedrė Sudniutė, Aldona Pelanienė, Romualdas Valančiūnas, Silvestras Sinkus...“
Regina Stakėnienė

plakatas2023 m. rugpjūčio 8-15 dienomis Kirdeikiuose (Saldutiškio sen., Utenos r.) jau penktą kartą vyksta dailininkų pleneras „Žolinė‘23“, kurį organizuoja Kirdeikių Šv. Jono Krikštytojo parapija ir dailininkas Gintaras Gesevičius.
Plenere šiais metais dalyvauja: Algirdas Gaižauskas (Dusetos, Zarasų r.), Martynas Gediminas (Vilnius), Gintaras Gesevičius (Kirdeikiai, Utenos r.), Vytautas Poška (Vilnius), aktorė Rasa Rapalytė (Vilnius), Romualdas Pučekas (Dusetos, Zarasų r.), Tomas Stanaitis (Kaunas), Jolanta Žalalienė (Molėtai), Nijolė Trinkūnienė (Ignalina). Menininkai Kirdeikiuose kūrybingai leidžia laiką ne tik tapydami, bet ir susipažįsta su nacionalinio Aukštaitijos parko apylinkėmis, džiaugiasi rūpestingais plenero organizatoriais ir Kirdeikių gyventojų bičiulyste. Dailininkų kūryboje atsispindi vaizdingos šio krašto apylinkės, grakštūs Kirdeikių bažnyčios bokštai, skaidrus Pakaso ežeras, džiugina sodrios rugpjūčio spalvos ir autorių perteikiamos nuotaikos.
Rugpjūčio 15 d. plenero dalyvių kūryba eksponuojama šalia Kirdeikių bendruomenės namų, dailininkai Žolinių dieną dalyvaus ir Kirdeikių bažnyčioje nuo 14 val. aukojamose Šv. Mišiose, kuriose tradiciškai bus šventinamas šiųmetinis derlius ir gėlės, sveikinami plenero dalyviai.
Rugpjūčio 16 d. 18 val. Kirdeikių plenero „Žolinė‘23“ dailininkų darbų paroda pristatoma Utenos kraštotyros muziejuje.
Plenero rėmėjai: Utenos rajono savivaldybės administracija, Kirdeikių Šv. Jono Krikštytojo parapija, Saldutiškio seniūnija, Kirdeikių krašto bendruomenė.

Plenero dalyvių nuotraukos

stiklo galerija

Water music

2024 06 29 08 31 Vargonai vasara

Utenos Dievo Apvaizdos parapija kviečia į šeštąjį vasaros vargonų muzikos koncertų ciklą „Vargonai skamba vasarą“.
Koncertai vyks paskutinį kiekvieno vasaros mėnesio šeštadienį po vakarinių Šv. Mišių 18.45 val.

projektas ART U2022 m.  Utenoje  vykusio  menininkų  projekto  ART‘U 2022 (Menas mieste-miestas mene) paskaitos apie garsias Utenos krašto asmenybes.

Paragauk sulos

Taurapilis

pokst bendruomene

Utenos radijas

Jurates Mitalienes logo

Dailininko Laimono Šmergelio svetainė

Giedriaus Mazuro keramikos st

 

 www.zygeiviuslenis.lt