12015 m. rugsėjo 20 d. užpaliečiai jau šeštą kartą šventė Rudens lygiadienio-Baltų vienybės dieną. Ruduo - žavus metas, kai gamta išskleidžia nuostabaus grožio ir spalvų paletę, o ugniniame klevo lape dovanoja rudeninį stebuklą – Rudens lygiadienį, per kurį nuo žilos senovės susiburdavo draugėn giminės, draugai, bičiuliai, kad padėkotų dievams už išaugintą ir subrandintą derlių, o išeinanti žiemoti Saulė Žemėje paliktų gabalėlį savo dieviško spindėjimo – ugnį.

Užpaliai nuo seno garsėjo savo turgumis, todėl per Rudens Lygiadienio šventę miestelio centrinėje aikštėje Rudeninis užpalėnų turgus sukvietė į vieną būrį ir tuos, kurie norėjo ir turėjo ką parduoti, ir tuos, kurie norėjo įsigyti unikalų vienetinį daiktą ar paskanauti ko nors skanaus, vietinių šeimininkių pagaminto. Turguje buvo visko: gaminių iš vilnos, medžio, odos, įvairių saldumynų, keptų kukurūzų, cepelinų, sodo ir daržo gėrybių, nes ruduo pats tinkamiausias laikas sueiti į būrį ir pasidžiaugti derliumi.

 

Ateinantys į šventę turėjo praeiti pro simbolinius vartus, nes nuo seno Rudens Lygiadienio apeigos prasidėdavo ėjimu pro simbolinius vartus:už jų paliekant viską kas bloga. Vartus pastatė Kaniūkų krašto bendrijos žmonės. Praėjusių pro vartus laukė įvairios veiklos: Užpalių gimnazijos direktorė Virginija Stukienė kvietė mažus ir didelius pūsti nuostabaus grožio ir įspūdingo dydžio muilo burbulus, vietinė dailininkė Lina Šimkaitienė kūrė šieno skulptūras su mažaisiais, „Žygeivių slėnio“ šeimininkas Giedrius Indrašius kvietė pašaudyti iš lankų į taikinius, Kaniūkų ūlyčioje įsikūrusios Lina Keraminienė su dukra Greta kvietė pasidaryti obuolio veiduką, o Kaniūkų moterys kvietė į arbatų degustaciją. „Gero skonio“ klubo moterys siūlė dalyvauti Laimės šulinio loterijoje. Augustinas Kubiliūnas ir Marius Pranaitis organizavo totalizatorių: ką į Lietuvą parveš krepšininkai: auksą ar sidabrą. Eglė Jovaraitė vėžino visus norinčius arkliais kinkyta karieta ar siūlė pajodinėti. Turgaus dalyvius ir svečius linksmino Užpalių kultūros centro ansamblis „Svaja“, vadovaujamas Nijolės Navikienės ir vilutiškės pasakorės.

 
Kai jau ištuštėjo prekystaliai ir piniginės, o krepšiai išsipūtė nuo prekių ir lauktuvių, į koncertą visus pakvietė roko grupė iš Vilniaus „Arbata“. Nuoširdūs vaikinai ir nuostabus, gražus koncertas abejingų nepaliko. Po koncerto „Ugnies šokio“ kolektyvas parodė nuostabią ugnies ir žmogaus harmoniją. Po pasirodymo visi šventės dalyviai ir svečiai susirinko prie šiaudinių skulptūrų, kurias sukūrė Kaniūkų bendruomenės laisvalaikio salės vadovė Rima Vygelienė su pagalbininkais. Skambant Nijolės Navikienės akordeono muzikai ir sukantis šokių ir žaidimų sūkuryje buvo uždegta simbolinė ugnis, kurią kiekvienas dalyvis parsinešė savo širdyje į namus, kad saugiai ir šiltai praleistų tamsųjį metą.

 
Šis renginys – bendruomeniškumo pavyzdys, kada „Užpalėnų krivūlė“, Kaniūkų krašto bendrija, Vilutiškių bendrija, „Gero skonio“ klubo prie bibliotekos moterys, Užpalių seniūnija, Užpalių gimnazija, Užpalių biblioteka savo idėjomis, darbais geba suorganizuoti gražią rudeninę šventę. Šį renginį galima įvardinti ir kaip socialinę akciją, kurios metu galima parodyti, ką moki, pasireklamuoti, parduoti.
Vien tik gerų norų neužtenka, kad šventė pavyktų, reikia ir rėmėjų. Organizatoriai ir dalyviai nuoširdžiai dėkoja užpaliečiui Vladui Murnikovui už roko grupės „Arbata“ koncertą ir Sauliui Masonui už tarpininkavimą, Utenos kultūros centrui, jo direktorei Astai Motuzienei už pastovų rūpestį, kad turėtume sceną ir profesionalų įgarsinimą, Utenos rajono savivaldybės administracijai už projekto „Rudens lygiadienis - Baltų vienybės diena Užpaliuose“ finansavimą.


Vida Juškienė ir Rena Šliogerienė

 

projektas ART U2022 m.  Utenoje  vykusio  menininkų  projekto  ART‘U 2022 (Menas mieste-miestas mene) paskaitos apie garsias Utenos krašto asmenybes.

Kino namai logo

Paragauk sulos

Taurapilis

pokst bendruomene

Utenos radijas

Jurates Mitalienes logo

Dailininko Laimono Šmergelio svetainė

Giedriaus Mazuro keramikos st

 

 www.zygeiviuslenis.lt