DSC 0187Sielos akinių atspindžiai
Būna taip: žydi gamta ir mes – žydėdami – virptelime nuo lyg ir kasmetinių staigmenų, nuo lyg ir neatsitiktinių dvasios įvykių. Stebėdamiesi mėginame išsaugoti tas gražias akimirkas, kad kada nors pagyventume jomis. Būna taip.
Ši įžanga susijusi su poezijos puotos valanda Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje – pačioje gegužės pradžioje pristatyta Eglės Kirilauskaitės eilėraščių knyga „Vejamės rūką" (2014; „Indra").
Neįprastas vakaras: daugiausia susirinko žmonės, pažįstantys Eglę, prisimenantys ją dar mažą arba kaip mąstančią mokinę, kaip literatų klubo „Verdenė" aktyvią narę.

Pažįstantys Eglę, jos artimuosius – visa ši aplinka kažkuriuo metu pasufleravo kitokio buvimo – menininko – galimybes. Neįprastas vakaras: skaitomi eilėraščiai, reflektuojamos praeities atkarpėlės tarsi kūrinio įvaizdžiai ar motyvai.

„Vejamės rūką" – jauna knyga, matanti daug gražių pasikeitimo pavidalų ar sustojanti ties nekintamais dalykais. Knygos pabaigoje yra toks sakinys:
„Sunkiausia liko praeity" –
Ir sielos akinių stiklus
Galiu nuspalvinti šviesiau.
Ši mintis galėtų padėti suprasti daugumą kūrinių. Gal ne tiek suprasti, kiek paieškoti vidinio labirinto kelių. Eglės tekstuose akimirkos, nuostabos, meditacijos tyrinėjamos lyg pro didinamąjį stiklą. Tai galbūt tolina nuo sentimentalumo ar banalybių pavojaus. Kita vertus, pats postmoderniausias tekstas neretai yra pakylėtas, priartintas prie romantizmo stilistikos. Visa tai paprasčiausiai gražu. Nes tai poezija, o ne eiliavimas.
Na taip: aš irgi esu Eglės aplinkos buvęs asmuo. Mokiau jos mamą, mokiau ją pačią. Praeity. Bet negalėčiau teigti, jog tai leidžia man labiau pajusti „Vejamės rūką". Ir negalėčiau, ir neturėčiau – juk meninio teksto paslaptys nebūtinai paslėptos biografinėse detalėse.
Kalbu labai abstrakčiai, gal ir koduodamas kai kurias įžvalgas. Bet šitai yra iš džiaugsmo, kad Eglė Kirilauskaitė parašė knygą, kad į bbilioteką atėjo žmonių, norinčių ir ją, ir autorę pagerbti.

Stepas Eitminavičius

 

stiklo galerija

Water music

2024 06 29 08 31 Vargonai vasara

Utenos Dievo Apvaizdos parapija kviečia į šeštąjį vasaros vargonų muzikos koncertų ciklą „Vargonai skamba vasarą“.
Koncertai vyks paskutinį kiekvieno vasaros mėnesio šeštadienį po vakarinių Šv. Mišių 18.45 val.

2024 08 24 Ant paletes

projektas ART U2022 m.  Utenoje  vykusio  menininkų  projekto  ART‘U 2022 (Menas mieste-miestas mene) paskaitos apie garsias Utenos krašto asmenybes.

Paragauk sulos

Taurapilis

pokst bendruomene

Utenos radijas

Jurates Mitalienes logo

Dailininko Laimono Šmergelio svetainė

Giedriaus Mazuro keramikos st

 

 www.zygeiviuslenis.lt