Verdenės klubo istorija
Prieš 30 metų, rugsėjo trečią dieną, tuometinėje Utenos rajono centrinėje bibliotekoje, direktorės Genovaitės Driukienės iniciatyva buvo suorganizuotas knygos bičiulių susirinkimas, kurio metu nutarta burtis į knygos mylėtojų klubą. Klubo pirmininke buvo išrinkta tuometinė skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Alma Eigerdienė. Į veiklą susibūrė 29 įvairių specialybių ir poreikių žmonės. Žurnalistas ir vertėjas Romualdas Valančiūnas pasiūlė klubą pavadinti prasmingu „Verdenės" vardu, o dailininkas Klemensas Kupriūnas sukūrė klubo ženklą. Klubo pirmininku išrinktas poetas, žurnalistas Petras Mindaugas Stundžia, renginių organizatore - Regina Stakėnienė. Šie puikūs žmonės rūpinosi verdeniečių leidžiamomis knygomis, organizavo knygų pristatymus, aptarimus, parodas, literatūros vakarus ir kitą kultūrinę veiklą. Leidiniai 1987 metais poetas ir dailininkas Klemensas Kupriūnas sudarė ir Utenos spaustuvėje išleido pirmąjį literatų leidinuką, kuriame buvo publikuota vienuolikos autorių kūryba. 1989 metais klubas išleido pirmąjį literatų kūrybos almanachą „Verdenė". Šiame leidinyje sudėta 26 autorių kūryba. 1995 metais leidykla „Indra", kuriai vadovauja verdenietis Antanas Kibickas, išleido antrąjį almanachą, kurį sudarė poetas Vytautas Kaziela. Jame - jau 34 autorių kūryba. Trečiasis spalvingas almanachas „Verdenė" išleistas 1998 metais, remiant Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijai ir leidyklai „Indra". Leidinį sudarė poetas Petras Panavas. Almanache publikuota 36 literatų kūryba. 2003 metais išleistas ketvirtas spalvingas almanachas „Verdenė", kurį sudarė poetė Rūta Jonuškienė. Jame net 46 literatų kūryba. Ketvirtąją knygą meninėmis fotografijomis papuošė Audronė Misiukaitė, penktojoje- ekslibriai dovanoti literatams pasaulio menininkų. Toks buvo Klemenso Kupriūno sumanymas. Penktojoje knygoje nemažai svečių, tad autorių čia - net 63. Minėtuose almanacho „Verdenė" knygose atsispindi visa daugelio metų klubo veikla - kūryba, informacija, mintys apie knygas ir autorius. Apie verdeniečių kūrybinę brandą sako ir tai, kad penki klubo nariai: P. Panavas, V. Kaziela, M.Stundžia, A. Gasperaitis, E. Rinkevičius yra įtraukti į Lietuvių literatūros enciklopediją, septyni - į V. Vanago „Lietuvių rašytojų sąvadą", dvidešimt - į Utenos krašto enciklopediją. Neseniai telefonu kubo „Verdenė" siela Regina Stakėnienė išgirdo bene patį didžiausią literatūrinės veiklos įvertinimą. Knygos sudarytoja ieškojo Mindaugo Stundžios leidimo įtraukti jo poeziją į mokyklinių vadovėlių programas. Džiugu atsiminti, kaip pačiame didžiausiame šurmulyje ir aukščiausiu lygiu 2006 m. vyko pedagogo, rašytojo Stepo Eitminavičiaus knygos „Baladė apie mokytoją" pristatymas Vilniaus tarptautinėje knygų mugėje LITEXPO parodų centre.
Šeštasis Utenos literatų kūrybos almanachas „Žodžiu įprasminę" išleistas šiemet. Almanacho leidybą rėmė Utenos rajono savivaldybė iš kultūrinės veiklos finansavimo programos lėšų. Leidinį sudarė, redagavo ir autorius kalbino mokytojas, rašytojas Stepas Eitminavičius. Projekto koordinatorė Regina Stakėnienė. Viršelio dailininkas Linas Bražiūnas, nuotraukos Audreolės Pivorės ir iš „Verdenės" klubo archyvo. Tai dar vienas stiprus, posmais ir proza čiulenantis upelis literatūrinėje „Verdenės" tėkmėje.
Verdeniečių iniciatyva 1996- 2013 metais pagal įvairių programų projektus išleista per 60 leidinių. Daugumos jų atsiradimas buvo šventiškai sutiktas ir pristatytas visuomenei. Kiekvienas leidinys buvo svarbus, ypatingas. Klubo veiklą remia Lietuvos respublikos Kultūros ministerija, rajono savivaldybė, Utenos apskrities viršininko administracija, A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, leidykla „Indra", UAB „Utenos trikotažas", kitos įmonės, Utenos kultūros centras, Utenos kraštotyros muziejus.
|
|